Organizátor Tatrafestu Nadácia 42 urobila zásadné rozhodnutie smerujúce k podpore tvorby slovenských šachových kníh. Bola založená knižná edícia Šachové čriepky, v rámci ktorej sa plánuje každoročne vydať jeden exemplár knižky tematicky venovanej konkrétnym šachovým zaujímavostiam.

„Máme záujem ukázať širokej verejnosti ukázať zaujímavosti slovenského alebo aj svetového šachu. Budeme preto pripravovať voľne elektronicky šíriteľné vydanie knižky a pre fajnšmekrov aj limitovanú tlačenú edíciu. A na Tatrafeste vždy urobíme s autorom knižky prednášku na téme, ktorej sa kniha venuje.“ vysvetlil zámer edície Vladimír Hrtko, správca Nadácie 42.

Prvá kniha edície Päťdesiatka: 50 šachových zaujímavostí (vydaná v roku 2019) mapuje zaujímavosti slovenského šachu v rokoch 1969-2019. Aktuálne vydaná druhá knižka edície Hviezdičky: Slovenská šachová antológia zmapovala všetky vydané šachové knihy napísané v slovenčine v rokoch 1930-2021. Kniha je nielen súpisom kníh, ale obsahuje aj ich hodnotenie z pohľadu odporúčania pre súčasného čitateľa.

Prednáška a krst knihy bude dňa 03.06.2022 v Tatranských Matliaroch ako súčasť podujatia Jarnej časti Tatrafest 2022. Limitovaná edícia 100 ks tlačených knižiek je už vytlačená, záujemci si budú môcť knižku zakúpiť priamo na krste alebo si ju už teraz objednať prostredníctvom nášho rezervačného systému a budú mať knižku do týždňa doma.

No a už teraz vieme prezradiť, že sa pracuje na ďalších troch knižkách, ktoré budú vydané v rokoch 2023-2025. Pretože máme málo času, musíme pracovať efektívne.

Organizačný tím Tatrafest 2022

Kategórie

Najnovšie články